Momo en de tijdspaarders
×
Momo en de tijdspaarders
Nederlands
2023
Vanaf 12-14 jaar
Momo woont helemaal alleen in de oude ruïne buiten de stad. De buurt is dol op haar, want Momo kan goed luisteren. Dan komen de tijdspaarders, die iedereen opjagen. Ze krijgen de hele stad in hun macht, behalve Momo.
Titel Momo en de tijdspaarders / tekst en illustraties Michael Ende
Auteur Michael Ende
Taal Nederlands, Duits
Oorspr. taal Duits
Oorspr. titel Momo, oder Die seltsame Geschichte von den Zeit-Dieben und von dem Kind, das den Menschen die gestohlene Zeit zurückbrachte
Editie Twintigste, herziene druk
Uitgever Rotterdam: Lemniscaat, 2023
284 p. : ill.
ISBN 9789047715849

NBD Biblion

Bookarang (AI samenvatting)
Een young adult-roman over een meisje met een bijzondere gave en een dystopische samenleving waarin de vrijheid van de mensen beperkt wordt. De lezer volgt het verhaal van Momo, die zonder vader en moeder in een oude ruïne buiten de stad woont. Ze wordt veel bezocht door volwassenen en kinderen, die ze helpt door naar hen te luisteren. Dan komen de tijdspaarders, grijze mannen van wie niemand zijn tijd mag verdoen, en nemen de stad over. Het leven wordt gehaast, vreugdeloos, en draait alleen nog maar om tijd en geld. Maar waar gaat de bespaarde tijd naartoe en wie heeft er wat aan? De tijdspaarders krijgen iedereen in hun macht, behalve Momo. Inlevend en met spanning geschreven. Met futuristische, sfeervolle zwart-wittekeningen. Vanaf ca. 13 jaar. Michael Ende (1929 - 1995) was een Duits schrijver en jeugdauteur. Hij schreef meerdere boeken. Zijn werk werd in meer dan vijftig landen uitgegeven en won meerdere literaire prijzen, zoals de Großer Preis der Deutschen Akademie für Kinder- und Jugendliteratur e.V. Volkach en de Kurd-Laßwitz-Preis.

Pluizer

Momo en de tijdspaarders
Elke Verhulst - 29 november 2023

Toen de mensen nog heel andere talen spraken, en er in warme landen grote en prachtige steden waren. Toen werden er grote theaters gebouwd. Er speelden zich aangrijpende stukken af, en mensen genoten van het toneelspel. Ze hielden ervan naar die andere werkelijkheid te luisteren. Na duizenden jaren blijft er echter slechts een ruïne van de theaters over. In een van die ruïnes, net buiten de stad, woont Momo. Momo heeft een bijzondere gave en krijgt dagelijks bezoek van de mensen, klein en groot, uit de stad. Maar dan komen grijze mannen langs, de tijdspaarders, en alles verandert. De grijze mannen krijgen iedereen in hun macht. Behalve Momo. Kan zij de mensen redden uit de macht van de tijdspaarders?



Dit is een magisch verhaal dat je in één ruk uitleest. Een verhaal over tijd dat zelf ook tijdloos is. Want de eerste druk was in 1973, en daar is niets van te merken. 



De tijdspaarders nemen iedereen in hun macht door mensen zich te laten verliezen in tijd door veel te gejaagd te leven. Momo vertegenwoordigt de kinderlijke onschuld. Door verwondering en geloof in liefde en vriendschap laat ze zich niet beïnvloeden door valse verhalen. Zij kan door de rook kijken die de tijdspaarders je voorhouden. Best nog een heel actueel onderwerp dus. Misschien ging de auteur soms wel ver in de fantasie en was hij mij af en toe kwijt in bepaalde verregaande theorieën. Maar geen enkel moment heb ik het boek willen wegleggen. Ik werd meegesleurd in het verhaal en genoot van de personages. 



Liefhebbers van het nostalgische en Het oneindige verhaal zullen hier ook van smullen en genieten. Het oneindige verhaal is immers van de hand van dezelfde auteur. En dat is ook te merken aan bepaalde personages en fantasieën in het verhaal. Aan de lezer om te ontdekken welke!